Smegenų rūkas – tai palaiminimas?

Viena dažniausių Covido komplikacijų – vadinamasis smegenų rūkas – gali užklupti pacientą persirgusį netgi švelnia viruso forma ir tęstis mėnesiais. Smegenų rūkas diagnozuojamas  1 iš 3 covid pacientų.

Smegenų rūkas – tai ištisas simptomų rinkinys: dirglumas, nervingumas, galvos skausmai, nuovargis, atminties silpnėjimas, aptemimas, kiekvienam ši komplikacija gali pasireikšti skirtingai, bet iš esmės tai smegenų negebėjimas tinkamai funkconuoti.

Neuromokslininkė Kristen Willeumier, knygos „Biohack Your Brain“ autorė, aptaria smegenų rūko simptomus ir kovos su juo strategijas.

Smegenų rūkas – tai palaiminimas

Kristen Willeumier sako, kad Covido sukeltas smegenų rūkas iš tiesų yra palaiminimas, nes jis gali pagaliau paskatinti žmones susirūpinti smegenų sveikata ir galbūt užkirsti kelią demencijai. Nes demencijos iš tiesų galima išvengti, ją 90 procentų lemia gyvenimo būdas ir dieta ir tik 10 procentų  genetika.

“Postkovidinis proto aptemimas leidžia mums susirūpinti savo smegenimis anksčiau, nei 65-erių, kai dažnai pradedama jausti demensijos simptomus“, – sako mokslininkė.

Kodėl taip atsitinka?

Virusas patenka į smegenis, manoma, dviem keliais: per uodžiamąjį epitelį, dėl ko prarandame  uoslę bei skonį  arba dėl sukelto uždegimo įleidžiamas per kraujo smegenų barjerą.

Bet kuriuo atveju kaltas sisteminis uždegimas, kuris išveda iš rikiuotės mūsų antioksidacinį mechanizmą, apsaugantį smegenis.

Ar taip panašu į demenciją ir Alzheimerį?

Taip, tik šiems išsivystyti, anot mokslininkės, reikalingi dešimtmečiai, o covid atveju organizmas ir smegenys patiria gana didžiulį staigų uždegimą, su kuriuo nesusidoroja. Tai vadiname citokinų audra.

Paprasias žodžiais, citokinai yra uždegiminės mokelulės, kurios gali paveikti ląstelles net DNR lygmenyje.

Covid (tiksliau, jo sukeltas uždegimas) gali padvigubinti smūgį ir pagreitinti tiek demenciją, tiek smegenų, tiek kūno senėjimo procesus.

Kaip sau padėti?

Pirmiausia – priešuždegiminė dieta, pilna antioksidantų.

Geriausa laikoma viduržemio regiono dieta, kuri, beje, padeda apsisaugoti ir nuo gretutinių ligų: širdies ir kraujagyslių,  neurodegenaricinių ir kt. O taip pat verta pasirūpinti protingais (išmaniais) mitybos papildais ( “smart nutritional supplements”).

Svarbiausi jų, anot mokslininkės:

Vitaminas D

Cinkas

Vitaminas C

Taip pat smegenims pataisyti, o ir palaikyti privalomos Omega 3 riebiosios rūgštysjos veikia priešuždegimiškai, padeda pataisyti nuotaiką, kovoja su depresija, padeda smegenims, nes pusė smegenų sudaryta iš Omega 3.

Beje, kalbant apie kvapo praradimą. Statistiškai 95 procentų pacientų jį susigrąžina.

Naujausi tyrimai

Tyrimai rodo, kad nuo 30 iki 36 procentų Covid pacientų turi neurologinių komplikacijįų, kaip skonio ir kvapo praradimas, depresija, tačiau taip par viena svarbių komplikacijų – padidėja kraujo krešumas, užtat kyla didesnė insulto, kitų kraujotakos sutrikimų rizika (čia verta prisiminti seną gerą bičiulį šviežių trombų tirpinimui – natūralų vitaminą E.

Vieno tyrimo metu buvo atlikta 149 pacientų, mirusių su Covid diagnoze, smegenų autopsija, rezultatas, teikiantis vilties – 65 procentų atvejų nebuvo smegenų pakitimų. Tačiau 50 atvejų (o tai yra lygiai trečdalis) buvo nustatyta smegenų hipoksija, tai yra deguonies  badas, ypač hipokampe…

Ko pasimokyti iš Covid?

Apie chronišką uždegimą kalbėta ir prieš Covid, jis buvo siejamas su daugybe chroniškų ir degeneracinių ligų: tai vėžys, insultas, parkinsonas, Alzheimeris ir apskritai senėjimas.

O dabartinė situacija, pasak mokslininkės, turėtų paskatinti žmones labiau domėtis, kaip jei gali sumažinti uždegimą savo kūne, keisdami savo gyvenimo būdą ir dietą.

Viršsvoris, beje, irgi yra  uždegiminis procesas.

Taigi, svarbiausia derėtų atkreipti dėmesį į tai, ką valgai, kiek miegi, kiek judi, ar tavo ląstelės gauna visas reikalingas maistines medžiagas?

MANO REKOMENDACIJA:

(Išmintingi mitybos papildai arba smart nutritional supplements)

Be aukščiau minėtų vitaminų D, C ir cinko (peržiūrėti ir įsigyti galite paspaudę žalią nuorodą), rekomenduočiau dar šiuos išmaniuosius papildus.

Nr. 1. Omega 3 salmon oil plus.

Klinikiniai tyrimai rodo, kad vartojant po 1 gr. Omegos 3 r.r per dieną (3 kap.) uždegiminis indeksas sumažėja 68 proc vos per 8 savaites.

Nr. 2. Tre esencijasukurta Alzheimerio prevencijai, senatvinių procesų lėtinimas, kraujotakos smulkiuosiuose kapiliaruose aktyvinimuii. Sukurta taip,kaip kirtsų kraujo smegenų barjerą ir atliktų priešuždegiminį, antioksidantinį, jaunėjimo darbą mūsų smegenyse.

Esencija, pagaminta iš granatų sėklų, vynuogių odelių šilauogių, šeivamedžio, spanguolių, juodųjjų serbentų, tikrojo vynmedžio, mėlynių, žaliosios arbatos ekstrakto, alfa lipo rūgšties,  kopūstpalmės vaisių. Sudėtyje yra natūralaus resveratrolio.

 

Parengta remiantis šiuo intervi su mokslininke Kristen Willeumier.

Plačiau: https://www.youtube.com/watch?v=9eRKTtUQEr8

Komentarai

Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.
smegenų rūkas

Socialiniai tinklai

Socialiniai tinklai

Panašūs straipsniai

Meniu