Gydytojas skyrė statinus. Ką turėčiau žinoti

Ir vėl kalbu apie “seną gerą” cholesterolį.

Nes kartą per savaitę gaunu žinučių: ”Man išrašė statinus, aš nenoriu jų vartoti, ar galiu atsiųsti tyrimus…”.

Apie tai, į ką atkreipti dėmesį, skaitant cholesterolio tyrimus, jau esu kalbėjusi ir rašiusi štai čia:

Bet šįkart plačiau apie šalutinį poveikį ir vis tik ką daryti, kai gydytojas jums skiria statinus.

🍏  Širdies ligos – Lietuvos rykštė

ŠIrdies ligos yra pagrindinė mirties priežastis Lietuvoje ir pasaulyje. Tai faktas.

Kasdien nuo širdies ir kraujagyslių ligų miršta maždaug didelis autobusas žmonių. Lietuva tebepirmauja Europoje pagal mirtingumą nuo išeminės širdies ligos. Tai faktas.

Ligos vis jaunėja, todėl, viena vertus, gerai, kad veikia prevencinės programos ir kad nemokami tyrimai, tarp jų ir cholesterolio, jau skiriami nuo 40 metų amžiaus.

🍏 Statinai lengva ranka

Tačiau iškyla viena didelė grėsmė: dažnai dėl “padidėjusio” arba “ant ribos” cholesterolio rodiklių, vis dažniau lengva ranka ir vis jaunesniems žmonėms išrašomi statinų grupės vaistai.

Patikslinsiu: antrinė prevencija yra kai statinai išrašomi žmonėms, jau turinties širdies kraujagyslių sutrikimų, o pirminė – turintiems mažą ir vidutinę riziką sirgti širdies ligomis, kurie, manoma, anksčiau ar vėliau vis tiek jomis susirgs…

Tikinama, kad gerieji statinai yra beveik nekenksmingi ir nedaugeliui žmonių sukelia šalutinius poveikius, tad patarima juos pradėti vartoti kuo greičiau ir visą gyvenimą…

🍏Mevalonato kelias

Prieš diskutuojant apie cholesterolį ir statinus, reiktų šiek tiek pakalbėti apie cholesterolio kelią.

Taigi, kepenyse cholesterolis sintetinamas vadinamuoju mevalonato keliu. Jo pradžia yra tam tikras fermentas (HMG-CoA reduktazės fermentas), kuris yra tiesiogiai atsakingas už cholesterolio gamybos skatinimą. Ir būtent šį fermentą statinai blokuoja.

Tačiau šis fermentas atsakingas ne tik už cholesterolio gamybą, ir jo auga daug kitų šakų. Tad statinai blokuoja ir taip brangus širdžiai Kofermento Q10 (dar vadinamo gyvybės kibirkštimi)  gamybą, branduolio faktoriaus kapa B (vaidina pagrindinį vaidmenį reguliuojant imuninį atsaką į infekciją, o neteisingas jo reguliavimas buvo susijęs su vėžiu, uždegiminėmis ir autoimuninėmis ligomis, sepsiniu šoku, virusine infekcija ir netinkamu imuniteto vystymusi) gamybą, sutrikdoma proteinų, dolicholių ir seleno proteinų gamyba.  Tokios sistemos ardymo pasekmės yra nenuspėjamos.

🍏 Šalutiniai poveikiai

Tyrėjai kalba apie 4 svarbius statinų šalutinius poveikius:

🍏  1. Statinai mažina cholesterolį ir smegenyse, todėl dažniausi statinų grupės šalutiniai poveikiai susiję su kognityvinėmis bei atminties problemomis.

🍏 2. Statinai ir energija. Statinai išeikvoja Kofermento Q10 atsargas, o tai susijęs su raumenų skausmu, silpnumu, energijos stoka. Įdomu, kad svarbiausias kūno raumuo širdis – turi didžiausią CoQ10 koncentraciją, tad jo išsekimas kenkia širdžiai. Beje, senstant CoQ10 kiekis ir taip mažėja, tad išsaugoti jį daug svarbiau, kai esame vidutinio ir senyvo amžiaus, o būtent tokio amžiaus žmonėms ir skiriami statinai. Tačiau iki šių dienų gydytojai net nenutuokia apie CoQ10 sąsajas ir nežino, koks jis svarbus.

„Todėl jei vartojate statinų grupės vaistą ir dėl kokios priežasties negalite jų atsisakyti, negaiškite nė dienos be CoQ10 papildų”, – pataria knygos „„Didysis cholesterolio mitas: Gydymo planas be statinų” autoriai.

🍏 3. Statinai ir imunitetas. Tai susiję su minėtu branduolio faktoriumi kapa B ir ne tik. Tyrimas parodė, kad žmogaus MTL (vadinamas “blogasis” cholesterolis pats gali nukenksminti daugiau nei 90 proc baisiausių ir nuodingiausių baterijų.

Tyrimas: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9447398/

Dauguma tyrimų susiejo mažą cholesterolio kiekį su padidėjusia infekcijų rizika. Daugiau nei 68000 mirčių vertinusių tyrimų apžvalga atskleidė, kad mažas cholesterolio kiekis prognozavo padidėjusio mirštamumo nuo kvėpavimo takų ir virškinamojo trakto ligų, kurios dažniausiai yra infekcinė skilmės, riziką.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1355411/

🍏 4. .Statinai ir lytinis gyvenimas.  Visi pagrindiniai lytiniai hormonai – testosteronas, progesteronas ir estrogenas – gaminami iš cholesterolio, tad naivu tikėtis, kad cholesterolio mažinimas neatsilieps jūsų lytiniam gyvenimui.

Keli abejonių nekeliantys tyrimai (ir šis) patvirtino, kad statinų grupės vaistai mažina lytinius hormonus, o labiausiai testosteroną.

Be to, cholesterolio mažinimas blokuoja oksitocino, seratonino gamybą.

O garsus prancūzų mokslininkas med. dr. Michelis de Lorgerilis (pagrindinis Liono “Mitybos ir širdies” tyrimo autorių), tvirtai įsitikinęs, kad statinai iškreipia lytinį gyvenimą, paskyrė šiai temai visą knygą “Beveik tobulas lytinis nusikaltimas: statinai prieš cholesterolį”.

Yra ir kitų nerimą keliančių tyrimų: žemas cholesterolio lygis siejamas su padidėjusiu mirtingumo nuo širdies nepakankamumu, diabeto, vėžio ir kt…

🍏🍏🍏

Bet grįžkime prie klausimo, ką daryti, jei gydytojas pasako: “Turiu jums išrašyti statinų!”

Daryti kažką reikia.

Yra du keliai:

I. Pakeiskite mitybą kuo panašesnę į Viduržemio regiono dietą:

  • Omega 3 turtinga laukinė lašiša
  • Vaisiai, uogos, daržovės
  • valgykite česnakus
  • Valgykite riešutus, juodąjį šokoladą, ciberžolę
  • Sveiki skaidulingi grūdai (avižos, bet tikras, o ne cukrumi saldintus miuslius)
  • Ankštiniai (pupelės, avinžirniai)
  • Išimkite iš raciono arba labai apribokite cukrų, miltus, išmeskite transriebalus
  • Vartokite alyvuogių aliejų, linų sėmemų aliejų
  • Mėsa tik ekologiška ir retai
  • Gerkite granatų sultis, žaliąją arbatą

Praturtinkite savo mitybą kasdieniais papildais:

Taip pagerinsite ne tik širdies veiklą, bet ir lytinį gyvenimą, smegenų funkcijas, nuotaiką, prailginsite visavertį gyvenimą, ko jums tikrai negarantuos jokie vaistai.

II kelias. Jei manote, kad jums nepavyks ir per sunku, rinkitės vaistų kelią.

(pagal Dr. Jonny Bowden ir med.dr. Stephen Sinatra knygą „Didysis cholesterolio mitas: Gydymo planas be statinų”).

P.S. Tai yra bendros rekomendacijos, kiekvienu atveju reikia protingai rinktis tinkamą gydymo planą.

Jūsų Nijolė

Sveikatos žurnalistė

Kyla klausimų, susisiekime.

 

Komentarai

Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.

Socialiniai tinklai

Socialiniai tinklai

Panašūs straipsniai

Meniu