Vitaminai ir vėžys: beveik tiesa

Aną savaitę vėl pasirodė prieštaringas straipsnis, cituojantis naują „revoliucinę“ knygą apie vėžį – Dr. Jason Fungo „Vėžio kodas“.

Iš esmės knyga apie protarpinį badavimą, bet pasirinkta kontraversiška ištrauka apie papildus, o ir straipsnis vadinasi stipriai: „Ištyrė vitaminų ir papildų poveikį onkologinėms ligoms: kai kurie net padidino mirtingumą“, štai čia nuoroda:

O kadangi tokie straipsniai visada suneramina, supainioja žmones, tai pabandysiu įnešti šiek tiek aiškumo ar užduoti klausimų pamąstymui.

Nes mano požiūris, viena vertus, labai sutampa su autoriaus, kita vertus – yra visiškai priešingas. Ir tas puses skiria tik esminis vienas žodelytis (gal du), todėl man keista, kaip dažnai ir kodėl būtent šį esminį niuansą autoriai ir žurnalistai praleidžia.

Betakarotenas ir kiti karotenoidai: pažadai, nesėkmės ir nauja vizija

Taigi, pradėsiu nuo autoriaus Fungo minimų tyrimų su beta karotenu ir teiginiu, kad beta karoteno papildai, kaip parodė keli tyrimai, gali padidinti tam tikro vėžio riziką, šiuo atveju, plaučių.

Pirma, šie tyrimai atlikti prieš ketvirtį amžiaus (1994 ir 1996 metais), o nuo to laiko mitybos moksle įvyko daug atradimų ir naujienų. Tad ši žinia tiktrai ne nauja, o ir seniai „aptarta“.

Antra, jau po metų žurnale „Journal of Orthomolecular Medicine“ (Vol. 12, No. 1, 1997) buvo išspausdintas išsamus Jack J. Challem straipnis „Betakarotenas ir kiti karotenoidai: pažadai, nesėkmės ir nauja vizija“, kuriame buvo aptartos klaidingos, anot autoriaus, prielaidos.

Štai jos:

Pirma, nebuvo duomenų, leidžiančių manyti, kad beta karotenas apksritai apsaugotų būtent nuo plaučių vėžio, ypač esant didelei rizikai.

Antra, šiuose neigiamuose tyrimuose buvo naudojamas sintetinis beta karotenas (tiekėjas – Hoffman-LaRoche), o didelė jo dozė tikrai galėjo sukelti liūdnas pasekmes.

Trečia, tyrėjai nepaisė tikėtino kitų karotenoidų (tokių kaip alfa-karotenas, likopenas, liuteinas, zeaksantinas ar kriptotoksantinas) vaidmens ir galimybės, kad karotenoidai, kaip grupė, veikia sinergiškai.

„Vieno sintetinio karotenoido naudojimas klinikiniuose tyrimuose atspindi vieno vaisto, kaip magiškos kulkos, metodą, nors įrodyta kad maistinės medžiagos veikia kaip biocheminės grupės“, – sako straipsnio autorius..

„Viena vertus, tyrėjai suskubo teisti, pateikdami savo išvadas spaudos konferencijoje, o ne mokslo žurnale, taip sukeldami paniką tarp betekarotino vartotojų. Kita vertus, neigiamos beta karoteno išvados gali turėti teigiamą rezultatą ir sukelti naują karotenoidų, kaip naudingų maistinių medžiagų šeimos, tyrinėjimų erą ir naują viziją“, – teigia Jack J. Chalem. 

Vitaminas E ir prostatos vėžys

Fungas savo knygoje taip pat cituoja SELECT tyrimą su vitaminu E, apžvalga štai čia.

Tyrimo išvada – E vitaminas ne tik kad neapsausgo nuo vėžio, bet dar jį ir sukelia.

Tačiau vėl.

Pacituosiu, ką apie šį tyrimą sako Dr. Jonny Bowden, vienas žinomiausių pasaulyje mitybos specialistų, bestselerių autorius, štai jo knygos lietuvių kalba.

Taigi, Jonny Bowden savo straipsnyje „Vitaminas E ir prostatos vėžys” irgi ragina atkreipti dėmesį į keletą dalykų: 

Pirmasis yra pateikto vitamino E tipas.

SELECT tyrimo vyrams buvo suteiktas 100% sintetinis vitaminas E dl-alfa-tokoferil-acetato pavidalu.

„Leiskite man pasakyti, ką turėtumėte daryti, kai ant vitamino E priedo etiketės pamatysite „dl-“: meskite jį į šiukšles ten, kur jis priklauso“, – pataria J.Bowden. J

Jau nebėra diskusijų, teigia autorius, kad sintetinė vitamino E forma ir natūrali vitamino E forma yra visiškai skirtingos tiek savo sudėtimi, tiek veikimu. (Sintetinis dl-alfa-tokoferolis yra aštuonių skirtingų molekulinių darinių mišinys, iš kurių septynių gamtoje nėra.)

Sunku tiksliai žinoti, kodėl SELECT tyrimo tyrėjai pasirinko kitą nenaudingą sintetinio vitamino E formą, tačiau jie būtent tai ir padarė.

Antras dalykas, į kurį ragina atkreipti dėmesį Jn. Bowden, yra tas, kad vitaminas E iš tikrųjų yra aštuonių skirtingų junginių šeima.

Keturi iš jų priskiriami tokoferoliams (alfa, gama, beta ir delta) ir keturi tokotrienoliams (pačių tokotrienolių poveikis yra labai teigiamas, kaip rodo tyrimai.)

Daugelį metų vitamino E papildas dažniausiai buvo d-alfa-tokoferolis. Nors ir (natūralus) d-alfa-tokoferolis yra žingsnis po sintetinio dl-alfa-tokoferolio-acetato, jame vis dar nėra labai sveikų tokotrienolių ir jame trūksta svarbiausio vitamino E junginio – gama-tokoferolio.

Šiomis dienomis beveik visi geriausi sveikatos priežiūros specialistai rekomenduoja daug gama- tokoferolio turinčio vitamino E, nes dabar atrodo, kad gama tokoferolis (ne alfa-tokoferolis) yra vitamino E dalis, turinti daugiausia biologinio aktyvumo ir didžiausią naudą sveikatai.

Tai, ką iš esmės mums sako šis tyrimas, yra tas, kad šiek tiek padidėjo prostatos vėžio rizika tarp vyrų, vartojusių 400 TV švaraus, sintetinio vitamino E priedo, kuris gali arba negali padaryti daug vitamino E“, – rašo J.Bowden.

Anot jo, apskritai vitaminas E gal nebūtų pats pagrindinis vitaminas vėžio prevencijai, tačiau jis daro daugybę kitų gerų dalykų: tai  galingas antioksidantas.

„Kadangi laisvųjų radikalų oksidacinė žala yra kiekvienos pagrindinės ligos, pradedant širdies ligomis, baigiant vėžiu, ir baigiant Alzheimerio liga, dalis, prasminga įtraukti vitaminą E į savo antioksidacinę gynybos armiją“, – pataria J.Bowden.

Kituose straipsniuose galėsime panagrinėti ir foliatų, vitamino B12, vitaminų C ir D įtaką onkologijos prevencijai, kuriuos beveik visus Fungas nurašo.

Beveik

Nors štai radau tokią jo citatą interviu, kuri beveik teikia viltį:

„Iš tikrųjų įrodyta, kad beveik visi vitaminų papildai yra nenaudingi. Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, vitaminas B blogiau nei nenaudingas. Visi vitaminai išgyvena populiarumo ir nepopuliarumo laikotarpius. Tai blogiau nei vidurinė. Vieną minutę jūs esate populiariausias vaikas klasėje, o paskui – juokas“, – rašo J.Fung.

Tai tas žodelytis „beveik“ gal ir yra skiriamasis tiltelis tarp labai negausios natūralių, wholefood, šeimomis sukurtų vitaminų iš mūsų mitybos grandinės ir didžiulės daugumos tikrai nevertingo sintetinio šlamšto rinkoje, kurį turėtume išmokti atpažinti ir jo vengti.

Manau, kad pamatęs šio absoliučiai unikalaus karotenoidų komplekso iš 15 skirtingų karotenoidų ar šio natūralaus vitamino E iš kviečių gemalų aliejaus su visa šeima tokoferolių ir tokotrienolių, Fungas tikrai pakeistų savo kategorišką nuomonę, arba pasakytų, aš juk sakiau, kad Beveik.  

 

Komentarai

Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.

Socialiniai tinklai

Socialiniai tinklai

Panašūs straipsniai

Meniu