Šviesioji streso pusė. Kaip teisingai elgtis didelio streso akivaizdoje

 

Kalbėti apie sveikatą tarsi nėra prasmės, kai gresia pavojus milijonų žmonių gyvybėms. Ir visai šalia. Tačiau kartais mūsų dieviški kūno veikimo mechanizmai mums gali padėti susivokti, kaip teisingai elgtis stresinėse situacijose.

Nors daug metų girdėjome, kad stresas yra didžiausias žudikas, tai nėra visai tiesa. Eilė mokslinių tyrimų rodo gerąsias streso puses.

Viena iš jų ta, kad dėl streso tampame socialūs.

Norėdami suprasti, kaip tai veikia, turėtume kalbėti apie hormoną oksitociną, kurį mes dar meiliai vadiname apkabinimų hormonu, nes jis išsiskiria tada, kai ką nors apkabiname. 

Bet tai maža dalis, kur tas hormonas veikia. 

Oksitocinas yra neurohormonas. Jis padeda subalansuoti mūsų smegenų socialinius instinktus. Jis paskatina daryti tai, kas stiprina artimus santykius. Oksitocinas skatina mus trokšti fizinio kontakto su savo draugais ir šeima. Jis stiprina mūsų empatiją, Jis net skatina mūsų norą padėti ir paremti mums artimus žmones. Kai kurie žmonės net siūlė šniaukšti oksitociną, kad būtume labiau empatiški ir rūpestingi.

Bet štai ko daugelis žmonių negali suprasti apie oksitociną.

Tai streso hormonas. Mūsų hipofizė išpumpuoja šią medžiagą kaip vieną iš atsakų į stresą.

Tai yra tokia pat mūsų reakcijos į stresą dalis, kaip ir adrenalinas, kuris priverčia širdį plakti smarkiau,

Ir kai dėl streso yra išskiriamas oksitocinas, jis skatina mus ieškoti paramos, pasakyti kam nors, kaip mes jaučiamės, o ne kaupti stresą. Jis nori įsitikinti, kad mes pastebime, jog kažkas mūsų gyvenime irgi kovoja, kad mes galėtume paremti vienas kitą.

Kai gyvenimas yra sunkus, mūsų streso atsakas nori, kad mes būtume apsupti žmonių, kuriems rūpime.

Oksotocinas ne tik veikia smegenis, jis taip pat veikia jūsų kūną. Ir vienas iš pagrindinių vaidmenų mūsų organizme yra apsaugoti mūsų širdies ir kraujagyslių sistemą nuo streso poveikio.

Tai natūrali priešuždegiminė priemonė. Ji taip pat padeda mūsų kraujagyslėms likti atsipalaidavusioms patiriant stresą.

Bet nuostabiausias šio hormono poveikis yra poveikis mūsų širdžiai. Mūsų širdis turi to hormono receptorius, o oksitocinas padeda širdies ląstelėms regeneruotis ir išgyti nuo streso sukeltos žalos, Šis streso hormonas stiprina mūsų širdį.

O šauniausia yra tai, kad visos oksitocino fizinės naudos yra sustiprinamos socialinių ryšių ir socialinės paramos.

Taigi, kai mes patirdami stresą, ieškome bendravimo, kreipiamės paramos ar bandome padėti kitam, mes gaminame daugiau šio hormono, o mūsų atsakas į stresą tampa sveikesnis. Ir mes iš tikrųjų greičiau atsigauname nuo streso.

Man tai atrodo nuostabu, kad mūsų atsakas į stresą turi vidinį mechanizmą, didinantį atsparumą stresui ir kad tas mechanizmas yra žmogiškas ryšys.

Pabaigai vienas tyrimas, kuriame dalyvavo 1000 amerikiečių. Iš pradžių jų buvo klausiama, kas patyrė didelį stresą per paskutinį laikotarpį.. O tada antras klausimas buvo, kiek praleidote laiko, padėdami  draugams, kaimynams, žmonėms savo bendruomenėje. Tuomet per kitus penkeris metus buvo peržiūrėta mirčių statistika. Mirties rizika 30 procentų padidėjo tiems, kad patyrė didelį stresą: finansines ar šeimynines krizes. Bet žmonės, kurie leido laiką padėdami kitiems, visiškai nepateko į šią statistiką,.

Taigi, žalingas streso poveikis mūsų sveikata nėra neišvengiamas. Kaip galvojate ir kaip elgiatės, gali pakeisti jūsų streso atsaką.

Kaip nutarsite elgtis su savo stresu, jūs sukursite drąsos biologiją. Ir jei nuspręsite ieškoti ryšio su kitais streso metu, galėsite sukurti atsparumą stresui.

Kita mokslo apie stresą pusė yra ta, kad stresas leidža mums pasiekti savo širdį, tą jos pusę, kuri randa prasmę ir džiaugsmą, susijungdama su kitais. Primindama, kad esame stiprūs ir neturime kovoti vieni.

Parengta pagal Kelly McGonigal Ted talk. Visą pokalbį galite išklausyti čia:

https://www.youtube.com/watch?v=RcGyVTAoXEU

Komentarai

Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.
sveikatos žurnalistė kaip elgtis streso akivaizdoje

Socialiniai tinklai

Socialiniai tinklai

Panašūs straipsniai

Meniu