Sugadintų smegenų epidemija. I dalis. Daktaro Hymano proto užtemimas

Kai praėjusį gruodį po metų slaugos mirė mano mama, jau kentėjusi nuo demencijos, aš apsidraudžiau nuo kritinių ligų, tarp jų ir demencijos. Kai Naujųjų metų naktį išsitraukiau palinkėjimą šiems metams “Šviesti”, maniau, kad šiemet man pakaks šypsotis ir dalintis gera nuotaika. Tačiau kai sausio vidury man į akis pakliuvo daktaro Marko Hymano dokumentinio serialo “Broken brain” apie augantį psichikos ligų mastą premjera, gerte sugėriau kiekvieną žodį, išklausiau dešimtis valandų žinomiausių pasaulio smegenų tyrinėtojų interviu, įsigijau filmą ir labai aiškiai suvokiau, kad mano pareiga – ne tik naudotis šiomis žiniomis (juolab, kad turiu labai asmeniškų priežasčių), bet ir dalintis. Taigi, šviestis ir šviesti, tik ne visai taip, kaip tikėjausi.

Tad pirmiausia išūžiau smegenis savo draugams ir artimiesiems, kalbėjau visiems, kas manęs klausė ir kur kvietė, rengiau “kū-kū” vakarėlius (apie baisius dalykus bandžiau kalbėti linksmai),  važinėjau su paskaitom, tačiau kai pradėjau gauti laiškų, kada būsiu tame ar kitame mieste, supratau, kad pribrendo laikas dalintis su www.sveikatoszurnaliste.lt skaitytojais kone svarbiausia žinia – kaip neprarasti proto ar net kaip jį susigrąžinti prarandant.

Kodėl? Nes to, ką garsiai kalba ar net šaukia mokslininkai ar funkcinės medicinos ekspertai, veikiausiai jums nepasakys jūsų gydytojas.

Sveiki atvykę į sugadintų smegenų klubą

Taigi, kaip šiandien jaučiatės? Gal jau atsikeliate pavargęs? Gal jūsų energija priklauso nuo rytinės kavos? Gal blogai išsimiegate? Jaučiatės prislėgtas ar kenčiate nuo nuotaikų kaitos? O gal sergate depresija? Gal jums sunku susikoncentruoti ar atlikti užduotis? Ar pastebite, kad vis dažniau užmirštate vardus ar vakare norint atsipalaiduoti jums prireikia kelių taurių vyno? O gal tai vyksta su jūsų artimaisiais?

Man tai, ačiū Dievui, viskas gerai. Rimtai. Tik anąryt prausiaus po dušu, kažką, matyt svajojau, ir nors užmušk, neprisiminiau, ar dėjau plaukų balzamo ar ne? Tai dėl viso pikto užsidėjau dar kartą. Po to nuėjau į kambarį ir galvoju, pala, ko aš čia atėjau? Taip stipriai stengiausi prisiminti, bet galvoje – visiška tyla, lyg kažkokia smegenų dalis būtų išsitrynusi. Tik nesakykite, kad jums taip nebuvo. O pasirodo, kai mes pastebime pirmus tokius “lengvo užmaršumo” sindromus, tai ne kokie mes “tiesiog menininkai”, bet esame pakeliui į demenciją, arba paprasčiau tariant, silpnaprotystę.

Taigi, sveiki atvykę, į sugadintų smegenų klubą. Mūsų čia daug. Statistika skelbia, kad

  • 26 % pasaulio žmonių turi psichikos problemų
  • 20 % europiečių kasmet patiria depresijos epizodų
  • 11 % lietuvių nuolat ar retkarčiais vartoja antidepresantus
  • 11 kartų – tiek per pastarąjį dešimtmetį padaugėjo autistų vaikų
  • 3 kartus – tiek per pastarąjį dešimtmetį padidėjo antidepresantų vartojimas
  • 41 % mokyklinio amžiaus vaikų Lietuvoje turi su psichikos sveikata susijusių problemų
  • 30-50 % 85-mečių sirgs Alzheimeriu

(Pagal PSO, Eurobarometro, Vilniaus universiteto tyrimo duomenis)

Taigi, iš tiesų mes kalbame apie labai sparčiai augančią sergančių ar sugadintų smegenų epidemiją.

Dr.Marko Hymano istorija

Funkcinės medicinos daktaro M.Hymano, dešimties “New York Times” bestselerių autoriaus, Klyvlendo funkcinės medicinos centro direktoriaus, dokumentinio serialo “Broken Brain” kūrėjo istorija prasidėjo nuo… visiško smegenų aptemimo.

“Nuo visiškai sveiko žmogaus, dviračiu numindavusio 100 mylių per dieną, atmintinai žinojusio 30-ties pacientų ligos istorijas ir galėjusio aktyviai dirbti iki vakaro, aš praktiškai per vieną naktį tapau vos užlipančiu laiptais pacientu, užmirštančiu sakinio pradžią, vos priartėjęs prie pabaigos, kentėjau nuo smegenų rūko, negalėjau susikaupti”, – pasakoja savo istoriją dr.Hymanas.  Ir, kaip visi normalūs gydytojai, išbandęs visus kolegų siūlomus vakarietiško gydymo būdus, kurie nė kiek nepagerino jo būklės, galiausiai atrado, kad yra dar tokia funkcinė medicina, kuri bando atsakyti ne į klausimą KAS? (ir nustačius diagnozę, skirti tai ligai sukurtus vaistus), bet į klausimą KODĖL? (ir kodėl tai atsitiko būtent jums?) bei bandyti pašalinti negalavimo priežastį, dažniausiai – daugyyybęęę priežasčių.

Taigi, paciento Marko Hymano smegenų sutrikimo priežastys, išsiaiškina, buvo šios: siaubingas organizmo užterštumas gyvsidabriu (mat jis kelis metus praleido Kinijoje), glitimo netoleravimas, pralaidus žarnynas, katastrofiškas maistinių medžiagų deficitas ląstelėje, didžiuliai streso kiekiai. Ir ši puokštė priežasčių praktiškai pernakt, regis, sveikata trykštantį gydytoją, padarė neįgaliu žmogumi, kuriam negalėjo padėti jokie vaistai.

Tik ėmus taikyti dietą, atsisakius glitimo ir laktozės, papildžius mitybą tinkamais papildais, ėmus detoksikuoti organizmą (tai truko keletą metų), suvaldžius stresą meditacija, sveikata ėmė sparčiai gerėti.

O dr.Hymanas tapo funkcinės medicinos gerbėju ir atstovu, kaip ir daugelis jo kolegų, patyrę savo ar savo pacientų, gydomų vaistais,  pralaimėjimą.

Tokie “atsivertę” gydytojai, kaip taisyklė, imasi funkcinės ar gyvensenos (Lietuvoje labiau palitęs šis terminas) medicinos praktikos ir padaro didelį darbą šviesdami žmones. Taigi, Dr.Marko Hymano  knygos ir serialas “Broken brain”, kuriame jis kalbina 50 kolegų, žinomiausių savo sričių ekspertų ir pacientų, rodo mums naujausiais tyrimais paremtą viltį, kad psichikos sutrikimai, pradedant depresija, baigiant autizmu, Alzheimeriu, demencija ar net mechaninėmis smegenų traumomis, gali būti sėkmingai gydomi natūraliais būdais. Ir dar daugiau, kad tokios ligos apskritai neegzistuoja, tai tik kodinis simptomų pavadinimas.

Taigi tiek viltingos įžangos, antroje dalyje skaitykite apie itin didelę smegenų ir žarnyno bičiulystę, ir kad prarandant protą pirmiausia reikia sutvarkyti žarnyno reikalus.

P.S. Šios žinios yra tik šviečiamojo pobūdžio, tad gydytis rekomenduojama prižiūrint specialistams.

Komentarai

5 komentarai. Leave new

Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.
Sugadintų smegenų epidemija. I dalis. Daktaro Haimano proto užtemimas Nijolė Koskienė Sveikatos žurnalistė

Socialiniai tinklai

Socialiniai tinklai

Panašūs straipsniai

Meniu