Klivlendo klinikos tyrimas apie laimę parodė, kad žmogus iš tiesų daugiau laimės patiria duodamas nei imdamas. Ir čia yra visa esmė, moksliškai įrodanti, kad mes esame sukurti ne dėl savęs, o dėl kitų.
Ir gal todėl egoistiška, vartotojiška, vieniša visuomenė yra taip serganti depresijomis, širdies ir kitomis ligomis. Bet šįkart ne apie vienišumą, o apie davėjus.
🍏🍏🍏
Ar žinojote, kad tas šiltas ir neryškus jausmas, kurį patiriate padėdamas kitiems, iš tikrųjų naudingas ir jums? Ir kad tai nėra tik „geros nuotaikos“ teorija. Už to slypi mokslas.
Tyrimai rodo, kad dovanojimas, davimas, pagalba kitiems gali įvairiais būdais pagerinti jūsų fizinę ir psichinę sveikatą.
Klivlendo klinikos mokslininkai pristatė tyrimą apie realias dovanojimo naudas paties duodančiojo sveikatai.
Dovanojimo nauda sveikatai
Kai kam nors padedate ar dovanojate dovaną, jūsų smegenys išskiria „geros savijautos“ chemines medžiagas, tokias kaip:
- Serotoninas (kuris reguliuoja jūsų nuotaiką).
- Dopaminas (kuris suteikia malonumo jausmą).
- Oksitocinas (kuris sukuria ryšio su kitais jausmą).
„Kai darome dalykus dėl kitų žmonių, jaučiamės daug labiau įsitraukę ir džiaugiamės, – sako daktarė Susan Albers, Klivlendo klinikos psichologė ir psichiatrė, – Tai naudinga mūsų sveikatai ir mūsų laimei“.
🍏🍏🍏
Fizinės ir psichinės sveikatos nauda, susijusi su davimu ar patiekimu, gali būti:
Mažesnis kraujospūdis
“Dosnumas tikrai naudingas jūsų širdžiai”, – sako daktarė Albers.
Tyrėjai išsiaiškino, kad davimas gali sumažinti kraujospūdį ir apsaugoti jūsų širdį (beje, poveikis panašus į teigiamus sveikos mitybos ir mankštos rezultatus.)
Ilgaamžiškumas
Ilgesnio gyvenimo paslaptis gali būti … altruizmas, pagalba kitiems. Tyrimai rodo, kad žmonės, kurie savanoriškai dirba, paprastai gyvena ilgiau nei tie, kurie to nedaro.
Mažiau streso
Norite numalšinti stresą? Geriausias sprendimas gali būti padėti kam nors kitam. Dovanų teikimas ar savanorystė gali sumažinti kortizolio, streso hormono, kiekį, dėl kurio galite jaustis prislėgti ar nerimauti.
„Pagalbininko pakylėjimas”
Dovanojimas gali stimuliuoti jūsų smegenų mezolimbinį kelią arba atlygio centrą, tuo pačiu išskirdamas endorfinus. Tai gali sukelti „pakylėjimo” jausmą, kuris padidina savigarbą, didina laimę ir kovoja su depresijos jausmu.
Kaip galime padėti kitiems
Pradėkime nuo šio fakto: tai ne apie pinigus.
Kai kurios geriausios dovanos nieko nekainuoja. Pagalba kitam, tam tikros paslaugos, dovanos yra labiau siejamos su mąstymu, rūpesčiu ir gali būti reikšmingesnės už viską, ką perkame.
Pagalba yra visa tai, kas kam nors padeda ir palengvina jo gyvenimą. Pavyzdžiui:
- Vedžioti kaimyno šunį.
- Atlikti namiškio darbus.
- Pasiūlyti nemokamas auklės paslaugas šeimos draugui.
- Padėti technikos problemų turinčiam giminaičiui pajungti kompiuterį ar televizorių.
Taip pat pagalvokite, kaip galite panaudoti savo kūrybinius talentus, kad sukurtumėte prasmingą dovaną: gal galite nupiešti kam nors portretą, iškepti pyragą arba sukurti nuotraukų albumą, išryškinantį ypatingus prisiminimus.
Paprastai “naminės” dovanos yra draugiškos biudžetui, o tai yra didelis pliusas, atsižvelgiant į stresą, kuris gali kilti dėl asmeninių finansų.
„Naudojant savo natūralius įgūdžius galima sukurti nuoširdžių, įsimintinų ir daug prasmingesnių dovanų nei viskas, ką randate parduotuvėje, – sako daktarė Albers,- tai leis gavėjui pasijusti ypatingai“.
Ir yra tikimybė, kad jūs taip pat jausitės gana gerai.
🍏🍏🍏
Taigi, apibendrinant mokslinius tyrimus.
Kai padedi kitiems:
- Sustiprėja tavo širdis
- Išsiskiria serotoninas (gerėja nuotaika), dopaminas (patiriate malonumą) bei oksitocinas (išgyvenate artimą ryšį)
- Sumažėja kraujospūdis
- Ilgėja gyvenimo trukmė
- Mažėja kortizolio (mažėja streso lygis)
- Išsiskiria endorfinai (aplanko įkvėpimas, auga savivertė)
Tad jei prie savo sveikos mitybos, mankštos dar pridėsime davimo praktikų, mūsų gyvenimas gali iš esmės pasikeisti. Geriausias laikas pradėti yra šiandien.
Nijolė, sveikatos žurnalistė