Kaip išlaikyti stabilią nervų sistemą

Kai buvau studentė, pamenu, buvo toks laikas, kai nervų sistema buvo taip išsibalansavusi, kad aš verkdavau ir verkdavau. Net mano anglų kalbos dėstytoja pasikvietė mane ir patarė nueiti prie Vilnelės ir žiūrėti į tekantį vandenį.

Pamenu ir dar kitą epizodą, kai jau dirbau „Šiaulių krašto“ dienraštyje, ir buvau tokia nusistekenusi, kad tiesiog visai neturėjau jėgų, buvau liūdna ir vos bepavilkau kojas. Tada nuėjau į polikliniką, nes visai prie pat redakcijos ir man paskyrė kursą neurorubino (tai vitamino B kompleksas). Prisimenu tik tiek, kad susileidau jo ir man akyse prašviesėjo per savaitę. Gyvenimas nusidažė visai kitomis spalvomis ir aš vėl pradėjau džiaugtis.

Dabar suprantu, kad šiuos du mano etapus siejo keli dalykai: stresas plius maistinių medžiagų trūkumas. Nes pirmuoju atveju aš laikiausi griežtos dietos, praktiškai badavau, o antruoju atveju, tai valgiau bet ką ir bet kada. Trys vaikai, karjera, nuostabus darbas, į kurį panyri taip, kad viską užmiršti, išskyrus kavą.

Apie nervų sistemą galima kalbėti iš įvairių pusių: psichologinės, farmakologinės, kvėpavimo ir nusiraminimo technikų, fizinės, bet aš tai panagrinėsiu iš maistinių medžiagų terapijos pusės.

Nes kartais, kaip matote, tereikia vitaminų B grupės, ir akyse prašviesėja.

Taigi, šįkart noriu išskirti tris maistines medžiagas, kurių trūkumas išveda iš rikiuotės mūsų nervų sistemą, mūsų psichiką, mūsų energiją, ir gali panardinti mus į depresijos, liūdesio, nuovargio duobę ir gyvenimą be džiaugsmo. Tai:

(apie Omega 3 ir vitaminą D nekalbėsiu, nes tai tiesiog esminės medžiagos mūsų smegenims ir apskritai reikalingos visiems – nuo lopšio iki paskutinių dienų).

Nr.1 B GRUPĖS VITAMINAI – MAISTAS NERVŲ SISTEMAI

•Padeda kovoti su stresu, nuovargiu, nerimu
•Stiprina atmintį
•Mažina galvos, migreninius skausmus
•Būtina nėštumo metu. Mažina apsigimimų riziką
•Rekomenduojama vartoti kompleksiškai

B grupės vitaminų šeimą sudaro didelė puokštė – beveik 30 vandenyje tirpių maistinių medžiagų, giminingų savo chemine struktūra. Sinergiškai sąveikaudamos tarpusavyje bei drauge su kitomis medžiagomis, jos įgalina maistinių medžiagų apykaitą ląstelėse, konvertuodamos maistą, kurį suvalgėme, į energiją, be kurios negalėtume gyventi. Šie vitaminai svarbūs audinių atsinaujinimo ir augimo procesams, nervų, kraujotakos ir virškinimo sistemų veiklai. Bet kurio iš šių vitaminų trūkumas gali sukelti daugybę problemų, įskaitant:

•           atminties problemos

•           nuovargis

•           raumenų silpnumas

•           dilgčiojimas, adatėlės

•           psichologines problemas

•           burnos opos ir kt.

Trumpai aptarkime keletą labiausiai ištirtų B grupės vitaminų, kad suprastume kokį didelį vaidmenį jie vaidina žmogaus sveikatai.

B1Tiaminas

Tiaminas padeda gaminti energiją iš angliavandenių, jis reikalingas raumenų, širdies, nervų sistemos veiklai, ypač tuomet kai patiriame stresą, papildomą krūvį, sportuojame. Reikalingas normaliam augimui ir vystymuisi, todėl yra labai svarbus vaisingumui, būtinas nėštumo metu, palaiko laktaciją.

B2 -Riboflavinas

Reguliuoja ląstelių augimą, dauginimąsi, energijos apykaitos ir ląstelių kvėpavimo procesus. Dalyvauja raudonųjų kraujo kūnelių sintezėje, antikūnų gamyboje bei riebalų, angliavandenių ir baltymų skaidyme, todėl yra svarbus imunitetui, virškinimui ir ląstelių detoksikacijai. Dalyvauja audinių atsinaujinime, palaiko sveiką odą, plaukų bei nagų augimą. Tyrimai šį vitaminą sieja su homocisteino kiekio reguliavimu, todėl manoma, kad jis būtinai reikalingas migrenos skausmų, senatvinės demesijos ir kraujotakos ligų prevencijai.

Vitaminas B3 – Niacinas

Dalyvauja skrandžio rūgšties sintezėje, kai kurių fermentų susidaryme, reikalingas hormonų pusiausvyrai, palaiko nervų sistemos veiklą. Niacinas labai svarbus odos sveikatai. Jis taip pat reguliuoja cholesterolio kiekį, paspartina žaizdų gijimą, atlieka svarbų vaidmenį diabeto prevencijai.

Vitaminas B5 – Pantoteno rūgštis

Greta to, kad šis vitaminas, kaip ir visa B šeima, atlieka nepamainomą vaidmenį maisto skaidyme ir medžiagų apykaitoje, pantoteno rūgštis, dalyvauja ląstelių augimo, dauginimosi procesuose, hemoglobino ir hormonų sintezėje,  mažina „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje, dalyvauja organizmo detoksikacijoje, imuniteto veikloje ir audinių atsinaujinime.

Vitaminas B6 – Piridoksinas

Kadangi Piridoksinas prisideda prie hormonų sintezės, jis padeda palaikyti hormonų balansą moters organizme, todėl gali palengvinti pre-menstruacinio sindromo simptomus ir yra didelė pagalba menopauzės laikotarpiu. Jis taip pat reikalingas insulino, baltųjų ir raudonųjų kraujo kūnelių, bei keleto fermentų gamybai. Jis svarbus imunitetui ir sveikai nervų sistemai. Jo reikia vitamino B12 įsisavinimui.

Vitaminas B7 – Biotinas

Botinas padeda įsisavinti angliavandenius ir riebalus, dalyvauja aminorūgšties leucino apykaitoje. Jis reguliuoja prakaito liaukų veiklą, jis prisideda prie daugelio audinių atsinaujinimo: oda, plaukai , nagai auga sveiki biotino dėka.

Vitaminas B9 – Folatas

Folatas, arba, tiksliau – folatai ( nes tai yra grupė panašios cheminės formulės medžiagų) yra bene populiariausias B grupės atstovas dėl jo didžiulės svarbos naujagimio raidoje. Jis nepaprastai svarbus nėščiosioms – jo koncentracijos motinos organizme nulemia daugybę vaisiaus vystymosi aspektų, todėl juo apsirūpinti patariama jau pradėjus planuoti nėštumą. Šis vitaminas dalyvauja DNR sintezėje – būtent todėl jis toks svarbus, ypač pačiose gyvybės užuomazgose. Jis, drauge su kitais B komandos nariais, sinergiškai darbuojasi daugybėje audinių atsinaujinimo procesų, kraujo, nervų, smegenų, kraujagyslių ląstelių augimo ir apsaugos funkcijose. Papilduose šis vitaminas pažįstamas folio rūgšties forma. Žinotina, kad folio rūgštis geriausiai įsisavinama, kuomet vartojama drauge su kitais B grupės vitaminais.

Vitaminas B12 – Kobalaminas

Nors iš pirmo žvilgsnio kobolamino funkcijos panašios į kitų B grupės vitaminų, jis yra ne mažiau svarbus, nes užima nepakeičiamą vietą daugiafunkcinėje B komandoje. Be jo dalyvavimo, daugybė mūsų virškinimo, medžiagų apykaitos, imuniteto palaikymo procesų nebūtų įmanomi arba imtų rimtai strigti. Vitamino B12 deficitas gali pasireikšti metaboline anemija, virškinimo sutrikimais. Ilgalaikis kobalamino trūkumas gali sukelti nervų sistemos sutrikimus: nemigą, depresiją. Tyrimai sieja B12 trūkumą su kognityvinės funkcijos degeneracija ir netgi smegenų tūrio nykimu. Štai kodėl taip svarbu pasirūpinti kad mityboje nerūktų šios svarbios medžiagos visais gyvenimo tarpsniais, bet ypatingai vaikystėje ir vyresniame amžiuje. Reikėtų įsidėmėti, jog skirtingai nei kitų B grupės vitaminų, cobolamino nedaug randama augaliniuose šaltiniuose. Patariama valgyti mėsos, žuvies, moliuskų, galvijų bei žuvų kepenų. Vegetrams ir veganams svarbu pasirūpinti, kad jų mityboje netrūktų maistinių mielių ir fermentuotų produktų – juose tarpstantys mikroorganizmai geba pagaminti eilę B grupės vitaminų, tarp jų – ir kobalaminą.

SVARBU: Maistinių medžiagų terapijos specialistai primygtinai rekomenduoja vartoti B grupės vitaminus ne izoliuotUs, bet visą B grupę plius kitas palydinčias svarbias medžiagas, vitaminus, mineralus, kad išgautume sinergišką veikimą.

MANO REKOMENDACIJA:

Aš rekomenduoju natūralų papildą Formula IV (su geležimi) ar Formula IV plus (be geležies) – multivitaminų ir mineralų kompleksą su net 7 svarbiausių B vitaminų grupe, praturtintą geraisiais riebalais, kurie padeda geriau pasisavinti visas maistines medžiagas.

NR.2. MAGNIS – DALYVAUJA 700 BIOCHEMINIŲ REAKCIJŲ

Tarp jų ir normalios nervų sistemos palaikyme. Jis pasižymi atpalaiduojančiu poveikiu, tad nenuostabu, kad gydytojas jums išrašo magnio, jei traukia mėšlungis, jei kankina nemiga ar širdies problemos. Dar magnis pagrįstai vadinamas pagrindiniu moterišku mineralu:

Magnio tarsi nesunku gauti su maistu, bet labai daug žmonių jo trūksta dėl šių pagrindinių priežasčių:

  • Sumažėjęs magnio lygis mityboje (mes tiesiog kasdien nesuvartojame šių maisto produktų)
  • Mažėja biopreinamumas (mes sunkiau įsisaviname, ypač vyresniame amžiuje)
  • Sumažėjęs magnio kiekis produktuose (dėl išeikvoto dirvožemio)

Magnio trūkumas turi poveikį:

  • Nervų sistemai
  • Raumenims
  • Energijos lygiui
  • Kaulų būsenai
  • Ląstelėms
  • Visam organizmui

Magnio papildai gali būti įvairių formų, ir ne visos jos vienodai įsisavinamos, tad rekomenduojama atkreipti dėmesį į bioprieinamumą.

Mano rekomendacija:

magnesiumcomplex

Tai vienintelis tokio tipo magnio papildas, kuriame yra trys magnio formos, viena iš jų – itin gerai pasisavinamas cheluotas magnis:

Ir kuriame yra natūralių burolėkių, brokolių, lapinių kopūstų, ridikėlių.

Pasidomėti plačiau ir įsigyti čia:

NR.3. KOFERMENTAS Q10 – GYVYBĖS KIBIRKŠTIS

Kaip CoQ10 yra naudingas nervų sistemai?

Visoms ląstelėms energijos poreikiui reikalingas CoQ10. Iš visų jūsų kūno ląstelių rūšių jūsų smegenų, širdies ir nervų ląstelėms reikia daugiausiai energijos. Užtenka įsivaizduoti, kad šis kofermentas būtinas gaminti energiją mūsų smegenų, širdies, kepenų, inkstų ir kitų organų ląstelėse.Jei jo trūksta, mes tiesiog neturime energijos, mums gali trūkti net gyvenimo džiaugsmo. Šio kofermento gamyba organizme mažėja su amžiumi, todėl pasipildyti CoQ10 atsargas ypač rekomenduojama vyresniems žmonėms.

Daugiau apie šį kofermentą šiame video.

Mano rekomendacija:

Tai pirmasis ir bene vienintelis rinkoje natūralus Kofermentas Q10 su fitolipidais, unikaliu polifenolių ir resveratrolio mišiniu bei nepakeičiama amino rūgštimi – l-cisteinu.

Pasidomėti plačiau ir įsigyti čia:

Prenumeruti mano youtube kanalą galima čia:

Būkite sveiki ir laimingi,

Jūsų Nijolė

 

 

Komentarai

Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.

Socialiniai tinklai

Socialiniai tinklai

Panašūs straipsniai

Meniu