Italų sveikatos paslaptys

Dvi savaitės, praleistos italijoje. Ilgooosss didelės sočios vėlyvos vakarienės su visais tais itališkais angliavandeniais (juk žinote, pasta, pica, lazanija), saldumynai pusryčiams, gelato, aišku, šiek tiek vyno, aperityvas pavakary ir t.t… Maniau, kad priaugsiu siaubingai. Bet mamma mia, ir aš, ir visi mano bendrakeleiviai, ne tik kad nepriaugome svorio, bet netgi sulieknėjome… Ir miegojosi kažkaip lengviau, nei po kugelio, ir virškinosi gerai. Ir negėda tai pasakyti, nes italams virškinimo reikalai labai svarbūs ir apie tai jie gali kalbėti prie stalo.

O žinant, kad Italijoje veik nėra nutukusių žmonių, ir kad italai  laikomi sveikiausia pasaulyje tauta po ispanų (bet italai tai ginčija), ir kad čia daugybė ilgaamžių (tiek vyrų, tiek moterų), labai panorau pasidomėti, kokios italų sveikaos paslaptys, ir kodėl tie angliavandeniai su visais glitimais jiems visai nekenkia, Taigi:

  • Daugelis italų gamina maistą patys iš šviežių ir tikrų ingredientų. Ir būtinai vietinių…Locale” yra nekvescionuojama… Ūkininkai tuo pačiu laiko garbe ir pareiga išsaugoti kuo aukštesnę produktų kokybę, nuo viščiuko iki cukiniijos.
  • Italija yra ta vieta, iš kurios atkeliauja daugelis (sveikumo požiūriu) vertingiausių daržovių: cukinijos, brokoliai yra plačiausiai žinomi. Jie yra gana pigūs, lengvai randami, o paprasti žmonės žino daugybę receptų, kaip juos pagaminti sveikai ir skaniai.
  • Restoranai ir barai Italijoje siūlo beveik tuos pačius receptus, kuriuos sekmadienio valgiui ruoštų jūsų itališka močiutė. Taigi, žinoma, su tam tikromis išimtimis, jei neturite laiko pasigaminti sau ko nors gero ir sveiko, galite užsukti į bet kokį restoraną ir tikėtis labai labai geros virtuvės.
  • Kokybė prieš kiekybę. Italijoje žmonės vertina skanų, subtilų, intriguojantį patiekalą labiau nei didžiulę, karaliaus dydžio lėkštę, tarkime, bulvių košę su kepta jautiena ir BBQ padažu. Mažos porcijos sveikesnio maisto patenkina vidutinį italą, kuris gali išeiti iš restorano jausdamasis gerai.
  • Italų angliavandeniai yra žinomi visame pasaulyje: duona, makaronai, lazanija, picos, pyragaičiai. Tačiau net ir čia yra saikas. Paprastai tuo pat metu jie nevalgo makaronų, picos, duonos ir kepsnio su gruzdintomis bulvytėmis ir milžinišku ledų ar pyrago gabalėliu. Net ne tą pačią dieną. Beje, makaronai ir pica čia labai spartietiški, neperkrauti ir sveiki. Ir sakoma, kad mirkyti duoną į aliejų yra labiau turistų išmislas.
  • Čia žmonės daug vaikšto. Nes naudotis automobiliu yra kvaila, rasti automobilių stovėjimo aikštelę yra košmaras, keliai Italijos miestuose ir gatvelės labai siauri, todėl žmonės linkę judėti metro, autobusais, dviračiais ir savo kojomis.
  • Žmonės išeina po vakarienės. Tas pasivaikščiojimas turi net terminą Bella figura. Jie pasipuošia ir vaikštinėja, susitikinėnėja su draugais. Tai sveikiau, nei  likti namuose ir gulėti ant sofos.
  • Italijos istorija nuo viduramžių iki 19 amžiaus pradžios sukūrė daugybę skirtingų miestų ir miestelių, kuriuose, išskyrus kelis didmiesčius, galima kvėpuoti netoksišku oru.
  • Italijos sveikatos apsauga anksčiau buvo viena geriausių pasaulyje, ji yra nemokama visiems, gydytojų gausu visur, net ir mažiausiuose miesteliuose: iš tikrųjų medikų skaičius, tenkantis vienam gyventojui, yra vienas iš aukščiausių pasaulyje.
  • Italijoje su kasdieniu maistu geriama daugiausia vandens. Išskyrus kai kuriuos didmiesčius, vanduo iš čiaupo yra geras ir švarus. Italai taip pat geria vyną, paprastai po nedidelę taurę valgio metu, o tai, tikima, padeda virškinimui. Nedaug šeimų geria gazuotus saldžius gėrimus, o jų poveikis sveikatai ir nutukimui yra plačiai žinomas. Be to, italai per dieną išgeria 2 ar 3 puodelius espreso su mažai cukraus arba visai jo nepridedant. Šis įprotis, atrodo, pagreitina medžiagų apykaitą ir, tikima,  prailgina gyvenimą.
  • Italai mėgsta gerus dalykus. Geri daiktai paprastai yra sveikesni. 
  • Italijos klimatas yra gana sausas, šiltas ir švelnus.
  • Dar vienas svarbis koziris – šeima. Italai garbina savo šeimą. Niekada negali jaustis vienišas. Todėl italai daug labiau apsaugoti nuo depresijos, finansinių problemų ir socialinio nerimo. Ir net didmiesčiuose šeimos palaiko ryšį su kitomis šeimomis, o tai yra pati seniausia ir galingiausia „bendruomenės jausmo“ forma. Tai suteikia daug privalumų, kurių net italai iki galo nežino. Be to, jei jaučiatės alkanas, skubate ar tiesiog tingite, tiesiog paskambinkite mamai ir ji jau įdės jums porciją makaronų. Žinoma, jei esate italas.
  •  Prevencija. Italai labai labai rūpinasi savo sveikata. Daugelis turtingesnių turi savo “nutricionistą” (mitybos ar gydymosios mitybos specialistą), kiti gi buriasi į klubus “Gyvesniu iki 120” ir kalba apie prevenciją. Svarbiausia pokalbių tema – virškinimas. Taigi, žarnynas. O geras virškinimas – sveikatos ir ilgaamžiškumo pagrindas. Ir, kaip jau minėjau pradžioje, kalbėti apie virškinimą viešai jiems yra labai natūralu.

Na o aš savo ruožtu ketinu jus pakviesti į rudens detokso grupę, kur kaip tik kalbėsime apie gerą virškinimą. Sekite naujienas.

Nijolė

Komentarai

Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.

Socialiniai tinklai

Socialiniai tinklai

Panašūs straipsniai

Meniu