Dar kartą apie dozes (ir kaip tikrinti šaltinius)

Prieš kelias dienas perskaičiau skandalingą antraštę: “Ekspertai rado vitaminą, kuris gali sukelti vėžį”. “Vakarų ekspreso” publikuojamame straipsnyje rašoma, jog “Norvegijos mokslininkai nustatė, kad folio rūgštis žmonėms gali sukelti vėžį. Jos yra daugelyje maisto produktų ir dažnai vartojamas kaip maisto papildas”.

Gan skandalingas pareiškimas, galintis sukelti sumaišties ir pridaryti daug žalos. Tad nutariau paieškoti šio tyrimo, vedama profesinio smalsumo ir žinodama iš vidaus žurnalistinę “virtuvę”.

Pamaniau, parodysiu kelią, kaip paprastai derėtų elgtis tokiais atvejais – neverta iš anksto nei panikuoti, nei patikėti, nei iš karto atmesti, nemačius šaltinio.

Pirma, laikraštyje nurodomas šaltinis – meta.ua.

Tai yra – ukrainietiško delfio analogas, tad šiuo metu tikrai ne pats patikimiausias šaltinis.

Antra, tačiau gerokai panaršius medicinos žurnaluose toks norvegų mokslininkų tyrimas iš tiesų buvo atliktas ir publikuotas 2009-taisiais metais bei mokslo bendruomenėje aptartas.

Nuoroda į tyrimo apžvalgą medicinos žurnale štai čia:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19920236/

Trečia, buvo stebimi 6387 pacientai su išemine širdies liga. Daliai jų buvo skiriama folio rūgšties ir vitamino B 12 kombinacija (ar jis sintetinis ar natūrali jo forma), neaišku., daliai – placebo.

Po trijų su puse metų vartojimo ir tiek pat metų stebėjimo (viso apie 7 metus), nuo vėžio mirė 341 pacientas (10 proc.) iš papildų grupės ir 244 pacientai (8,4 proc.) iš placebo grupės.

Skirtumas labai nereikšmingas, sunku daryti išvadas, bet vis dėlto akademinė bendruomenė apsvarstė tuos tyrimus ir sudėjusi kartu tvirtus įrodymus, kad vartojant pakankamai folio rūgšties kaip tik gali sumažėti tikimybė susirgti tam tikromis vėžio formomis, priėjo išvados, kad “atrodo, kad svarbiausia gauti reikiamą folio rūgšties kiekį – ne per mažai ir ne per daug”.

https://www.uab.edu/shp/nutritiontrends/nutrition-know-how/consumer-concerns/folic-acid-and-cancer

Ketvirta, saugi nurodoma dozė šiuo metu suaugusiam žmogui – 400 mikrogramų.

Penkta, primenu, kad folio rūgšties trūkumas siejamas su padidėjusia vėžio rizika, gali sukelti DNR pakitimų ir kitų rimtų ligų, ypač folio rūgšties trūkumas gali būti pražūtingas nėščiosioms, tiksliau naujagimiams.

Beje, su maistu gaunama folio rūgštis, teigiama, viso labo pasisavinama tik apie 50 procentų, susintetinta forma papildo pavidalu – geriau.

Štai įdomus interviu:

https://www.lrt.lt/naujienos/gyvenimas/13/1402570/folio-rugsties-trukumo-daroma-zala-beveik-tokia-pati-kaip-radiacijos

Taip pat yra tyrimų, kad folio rūgštis daug geriau įsisavinama šeimoje su kitais B grupės vitaminais ir kitomis maistinėmis medžiagomis.

Štai Japonijoje atliktas tyrimas su pacientais, sergančiais inkstų liga, kai homocisteino kiekis labai padidėjęs, parodė, kad tris savaites vartojant folio rūgšties papildą, homocisteino koncentracija kraujuje sumažėjo 17,3 procentais, o vartojant folio rūgštį kartu su vitaminu B12 – 57,4 procento, tad daroma prielaida, kad gerokai sumažėjo tokių ligų, kaip insultas ir infarktas rizika. (Patric Holford “Optimali mitybos biblija”).

Tai dar kartą patvirtina filosofiją – kaip gamtoje.

Šešta, mitybos profesionalų patarimas – jei vartojame papildą, geriau – ne izoliuotą, ir ne didelę jo dozę (nebent taip nurodė specialistas, kuriuo pasitikite), o kompleksą, kuriame vitaminai, mineralai sudėti išmaniai, kaip gamtoje, kad vienas kitą papildytų saugiai ir būtų mums naudingi, o ne žalingi.

Ta proga, žinoma, peržiūrėjau savo vartojamus papildus su folio rūgštimu.

Multivitaminų komplekse Formule IV plus yra 100 mikrogramų folio rūgšties (tad drąsiai galėčiau išgerti ir dvi dozes, kaip kartais darau), o jei dar pridėčiau aminorūgščių kokteilį Neolife shake, kurį paprastai susiplaku vietoj  valgio detokso metu, bet stengiuosi kasdien  – būtų dar apie 70 mikrogramų. Beje, čia folio rūgštis veikia sinergiškai su kitais vitaminais ir mineralais. Likusią dozę, tikiu, susirinksiu iš maisto.

Primenu, jei jau vartojate papildus, labai svarbu susirasti patikimą gamintoją, kuris nesivaiko “mitybos mokslo madų”, tačiau metai iš metų gamina saugius papildus iš maisto grandinės, saugiomis dozėmis mums, mūsų vaikams, mūsų artimiesiems.

Būkite sveiki ir laimingi, niekada neklausykite sugedusio telefono, ieškokite pirminio šaltinio, patyrinėkite kitų tyrimų foną ir elkitės protingai.

P.S. Jei norite įsigyti premium klasės saugius papildus pigiau, tiesiai iš gamintojo, registruokitės su šia nuoroda (pasirinkus Premium pakuotę, narystė, atmetus produktų kainą,  tekainuoja 1 eurą) ir aš su jumis susisieksiu bei konsultuosiu asmeniškai.

Plačiau apie sveikatos parduotuvę čia:

Prisijungimi nuorida čia:

https://neolifeshop.com/create_account.php?type=reseller&sponsor=57-442476

Jūsų Nijolė, sveikatos žurnalistė

 

 

 

 

Komentarai

Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.

Socialiniai tinklai

Socialiniai tinklai

Panašūs straipsniai

Meniu