Folatas, arba, tiksliau – folatai ( nes tai yra grupė panašios cheminės formulės medžiagų), arba B9 vitaminas, yra bene populiariausias B grupės atstovas dėl jo didžiulės svarbos naujagimio raidoje. Tačiau vis labiau aiškėja jo svarba ir daugybė lėtinių ligų revencijai, senatvinių procesų lėtinimui.
Jo pavadinimas yra kilęs iš lotyniško žodžio „folium“, kuris reiškia lapą. Iš tikrųjų lapinės daržovės yra vieni iš geriausių folio rūgšties šaltinių.
Natūraliai folatų randama žaliose lapinėse daržovėse, braškėse, špinatuose, brokoliuose, citrusiniuose vaisiuose, kepenyse, mėsoje, sūryje, varškėje, avižų kruopose, bulvėse, ankštinėse kultūrose, riešutuose, rupioje duonoje, javainiuose, makaronuose, kiaušiniuose, avokaduose, alaus mielėse, kviečių gemaluose.
Vis dėlto manoma, kad iš natūraliai gamtoje egzistuojančių folatų pasisaviname viso labo 50 proc. Tuo tarpu susintetinta folio rūgštis yra žymiai stabilesnė, pasisavinama žymiai geriau.
Papilduose šis vitaminas pažįstamas folio rūgšties forma.
Ir, anot Dr, Jonny Bowden, mitybos specialisto bei bestseleriais tapusių knygų „Veiksmingiausi būdai, kaip gyventi ilgiau“, „150 sveikiausių produktų žemėje“, Didysis cholesterolio mitas“ ir kt. autoriaus, „tiesą sakant, folinė rūgštis – forma, naudojama papildams, yra įsisavinama daug geriau“.
Besilaukiančioms gyvybiškai svarbu
Šis vitaminas nepaprastai svarbus nėščiosioms – jo koncentracijos motinos organizme nulemia daugybę vaisiaus vystymosi aspektų, todėl juo apsirūpinti patariama jau pradėjus planuoti nėštumą. Šis vitaminas dalyvauja DNR sintezėje – būtent todėl jis toks svarbus, ypač pačiose gyvybės užuomazgose. Jis, drauge su kitais B komandos nariais, sinergiškai darbuojasi daugybėje audinių atsinaujinimo procesų, kraujo, nervų, smegenų, kraujagyslių ląstelių augimo ir apsaugos funkcijose.
Ar žinojote, kad folio rūgštis tokia svarbi, kad nuo 1997 metų JAV kasmet rengiama Folio rūgšties savaitė, kuri yra pripažinta Nacionalinio apsigimimų prevencijos mėnesio dalimi. Idėja yra ta, kad kuo daugiau medicinos specialistų padėtų šeimai planuoti ir susilaukti sveikų naujagimių.
Folatas: raktas į sveikatos optimizavimą ir senyvų žmonių ligų rizikos mažinimą
Ir nors folio rūgštis jau tikrai skiriama planuojančioms nėštumą moterims ir jų vyrams, taip pat besilaukiančioms (beje, gaila, kad dažnai skiriamas tik izoliuotas folio rūgšties papildas, vėliau paaiškinsiu kodėl gaila), tačiau pastaruoju metu vis daugiau sužinoma, kaip maža folatų (folinės rūgšties) koncentracija kraujyje susijusi su žmonių sveikata bei ilgaamžiškumu.
Aiškėja, kad mes folio rūgšties su savo dieta negauname ne tik pakankamai, bet labai toli nuo optimalaus kiekio. O maža folatų koncentracija kraujyje siejama su:
- Silpna kognityvine funkcija
- Demencija
- Alzheimerio liga
- Storosios žarnos
- Plaučių
- Stemplės
- Smegenų
- Gimdos kaklelio ir
- Krūties vėžio rizika
- Depresija
- Kitais psichiatriniais simptomais
- Homocisteino kiekiu (širdies ligos ir insulto faktorius)
Taip pat folinė rūgštis padeda detoksikuoti organizmą.
Taigi, matyt ne veltui J.Bowden folinę rūgštį įtraukė į savo ilgaamžiškumo papildų septintuką.
Prisiminkime ir garsųjį Vienuolių seserų – ilgalaikį senėjimo ir Alzheimerio ligos – tyrimą, kurio vadovas Dr. Deivid Snoudonas pasakė: „Po devynerių Vienuolių seserų tyrimo metų mes pagaliau radome medžiagą, kuri, atrodo, seserims atitolina Alzheimerio ardomąjį poveikį smegenims“.
Ir ta medžiaga yra folio rūgštis.
„Folio rūgštis yra gyvybiškai reikalinga mūsų organizmui. Besirūpindami šiuo paprastu, bet labai svarbiu dalyku, – kad jūsų organizmui netrūktų vitamino B9, – galite išvengti vėžio ar kitų baisių ligų. Nelaukite, kol bus per vėlu“, – ragina ir Dr. A. Unikauskas.
Kodėl folio rūgštį geriau vartoti ne vieną
Kaip ir daugelį vitaminų ar mineralų, taip ir vieną izoliuotą folio rūgštį vartoti nėra geriausiais pasirinkimas. Nes folio rūgštis geriausiai veikia sinergiškai su kitais B grupės vitaminais bei mineralais.
Štai Japonijoje atliktame tyrime su pacientais, sergančiais inkstų liga, kai homocisteino koncentracija labai padidėja, pacientai buvo suskirstyti į 4 grupes: viena grupė gavo tik folinę rūgštį, kita – tik vitaminą B12, trečioji – folinę rūgštį ir B12 kartu, o ketvirtoji – folinę rūgštį, B6 ir B12 kartu. Tyrimas tęsėsi 3 savaites, ir štai tyrimų rezultatas:
Papildų grupė / Homocisteino koncentracijos sumažėjimas
Folinė rūgštis (17,3 proc.)
Vitaminas B12 (18.7 proc.)
Folinė rūgštis + Vitaminas B12 (57,4 proc.)
Folinė rūgštis + B6 +B12 (59,9 proc.)
Studija atskleidė du labai svarbius principus:
- Kuo daugiau papildų skiriama kartu, tuo ryškesnis homocisteino koncentracijos sumažėjimas;
- Teisinga papildų kombinacija teisingomis dozėmis gali daugiau nei perpus sumažinti homocisteino koncentraciją jūsų organizme, o tai reiškia, kad sumažės tokių ligų, kaip miokardo infarktas ar insultas, rizika netgi per tokį trumpą laiką kaip 3 savaitės! (P.Holford “Nauja optimalios mitybos biblija”, p.29).
O pridėjus dar B2, cinko, magnio ir TMG (trimetilglicino) – homcisteino koncentracija nukrito 77 proc, tai yra 4 kartus daugiau nei paskyrus tik folio rūgštį.
Folinės rūgšties trūkumo požymiai: anemija, egzema, suskilusios lūpos, anksti pražilę plaukai, nerimas, įtampa, prasta atmintis, energijos trūkumas, blogas apetitas, skrandžio skausmai, depresija.
Papildo diapazonas. 200-600 mcg.
Padėjėjai. Veikia kartu su kitais B grupės vitaminais, ypač su B12. Geriausia vartoti kartu su maistu ir vitaminų B kompleksu.
Vagys. Aukšta temperatūra, šviesa, maisto gaminimas ir kontraceptinės tabletės. (P.Holford “Nauja optimalios mitybos biblija”).
Būkite sveiki, laimingi ir valgykite lapus:)))