Daktaro Esselstyno eksperimentai (kaip augalinė mityba padėjo sumažinti cholesterolį ir „pravalyti” kraujagysles)

„Per vienuolika savo, kaip chirurgo, karjeros metų aš nusivyliau Jungtinių Valstijų medicinos modeliu, koks jis dabar yra vėžio ir širdies ligų gydymo srityje. Per šimtą metų mūsų sugebėjimas gydyti vėžį nedaug pasikeitė, nėra jokių pastangų vykdyti vėžio ir širdies ligų prevencijos. Šių ligų epidemiologija verčia susimąstyti… Trys ketvirtadaliai žmonijos širdeis ligimis neserga, ir tai yra smarkiai susiję su jų mityba”, – teigia daktaras Koldvelas Esselstynas, į standartines procedūras pažvelgęs nauju žvilgsniu.

 

1985 metais jis pradėjo tyrimą, kurio pagrindinis tikslas buvo sumažinti savo pacientų kraujo cholesterolio lygį iki mažesnio nei 3,87 mmol/l lygio.

Esselstyno pacientai laikėsi augalinės mitybos, ribojant riebalus, ir taikant švelnius medikamentus. Tyrimo dalyviai turėjo vengti aliejų, mėsos, žuvies, paukštienos ir pieno produktų.

Penki pacientai pasitraukė iš tyrimo per pirmuosius dvejus metu. Liko aštuoniolika tiriamųjų, kuriuos iki  atvykstant  gydytis pas daktarą Esselstyną, kamavo sunkūs sveikatos sutrikimai. Per aštuoneris metus iki tyrimo pradžios tie aštuoniolika žmonių, bendrai skaičiuojant, išgyveno keturiasdešimt devynis koronarinius įvykius: anginos priepuolius, šuntavimo operacijas, infarktus, insultus, angioplastikos procedūras.

Rezultatai buvo nuostabūs: vidutinis tiriamųjų bendras cholesterolis nukrito nuo 6,3 iki  3,4 mmol/l, bet svarbiausia, kad per vienuolika metų aštuoniolika dietos besilaikančių pacientų nepatyrė jokių koronarinių įvykių. Jie ne tik liovėsi sirgti, bet prasidėjo atvirkštinis procesas, 70-čiai procentų tiriamųjų arterijų užsikimšimo laipsnis sumažėjo maždaug 7 procentais. Atrodytų nedaug, bet tai reiškia, kad per tą pačią arteriją prateka 30 proc.daugiau kraujo.

Dar smagiau, per 17 metų nuo tyrimo pradžios, visi tiriamieji, kurie laikėsi dietos, buvo gyvi, įkopę į 7 ir 8 dešimtį.

O dabar grįžkime prie tų penkių iš programos pasitraukusių tiriamųjų, kurie buvo gydomi tik standartinėmis procedūromis. Jie per dešimtmetį patyrė dešimt naujų koronarinių įvykių.

Dar įdomesnis Esselstyno tyrimas, kai prie jo dietos nusprendė prisijungti 44 metų daktaras, patyręs infarktą.

Po trisdešimt dviejų mėnesių, nevartodamas jokių cholesterolio lygį mažinančių medikamentų, jis cholesterolio lygį sumažino iki 2,3 mmol/l. Bet svarbiausia, šio paciento arterijos rentgeno nuotraukos, darytos iki dietos periodo ir po jo, dramatiškai skiriasi.

Šviesios vietos nuotraukose – tai kraujas, tekantis arterija,

Nuotrauka kairėje (A) matome, kaip susiaurėjusi arterija riboja kraujo tekėjimą (pažymėta lankeliu), Po augalinio neperdirbto maisto pagrindu sudarytos dietos periodo arterija atsivėrė ir kraujotaka normalizavosi (B).

Daktaras Esselstynas padarė tai, ką nesėkmingai stengiasi padaryti “didysis mokslas” – jis įveikė širdies ligas.

Jis tikėjo, kad galima sustabdyti širdies ir kraujagyslių ligų epidemiją ir parašė kreipimąsi į savo profesijos žmones:

“Kolektyvinė mūsų profesijos žmonių sąžinė ir valia patiria išbandymą, kokio dar nėra buvę.

Mums reikia būti drąsiems, kad galėtume atlikti legenda tapsiantį darbą”.

O mūsų laisva valia rinktis, kuriuo būdu eiti – vaistų ar gyvensenos pokyčių.

(pagal T.Colin Campbell, Ph.d. ir Thomas M.Campbell II knygą „Natūralus būdas išvengti ligų”).

Linkėdama sveikatos, Nijolė

Komentarai

Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.
Esselstyno tyrimas

Socialiniai tinklai

Socialiniai tinklai

Panašūs straipsniai

Meniu