Turbūt girdėjote tokį posakį “su cinkeliu”. Dažniausiai su “cinkeliu” būna vyrai, moterys būna su šarmu, čia kita tema.
Bet apie cinkelį. Tą vadinamą cinkelį dažnai suteikia libido, o jį suteikia didysis T, tai yra testoteronas. O gal testosteronas susijęs su cinku? Ar gali būti, kad mūsų protėviai buvo visiškai teisūs, taip teisingai išliaupsinė cinkelį? Beje, nežinau, ar kitos tautos buvo tokios įžvalgios.
Taigi šįkat apie neįtikėtiną cinko naudą vyrų sveikatai ir vyriškumui.
Cinkas ir testosteronas
2022 metų gruodžio mėn. Pubmed buvo išspausdinta labai išsami apžvalga apie cinko kiekį serume ir testosteroną.
Šiuo tikslu buvo atrinkti ir apibendrinti tyrimai, susiję su cinko įtaka testosterono kiekiui serume, įskaitant cinko trūkumo ir cinko papildų poveikį testosterono koncentracijai. Atlikus preliminarią dokumentų paiešką duomenų bazėse, į šią apžvalgą buvo įtraukti 38 straipsniai, įskaitant 8 klinikinius ir 30 tyrimų su gyvūnais.
Išvadą – cinko trūkumas sumažina testosterono kiekį, o cinko papildai pagerina testosterono lygį.
Vienas įdomesnių ir svaresnių apžvalgtų tyrimų – tai dar 1996 m. atliktas tyrimas , kuris parodė labai aiškų ryšį tarp cinko ir testosterono lygio.
Jauni vyrai buvo maitinami dieta, kurioje buvo labai mažai cinko, todėl jiems atsirado cinko trūkumas. Testosterono lygis buvo išmatuotas ir reikšmingai sumažėjo (beveik 75 proc.) po 20 savaičių mažai cinko turinčios dietos.
Tyrime taip pat buvo tiriamas cinko papildų vartojimas vyresnio amžiaus vyrams.
Jiems šešis mėnesius buvo duodami cinko papildai, o po 24 savaičių jų vidutinis T lygis padidėjo beveik dvigubai – nuo 8,3 nmol/l iki 16,0 nmol/l (sveikų suaugusiųjų normos ribose) (Prasad, 1996).
2013 m. atliktas tyrimas rodo, kad uoslė iš tikrųjų gali būti svarbi lytiniam potraukiui, ypač jaunesniems vyrams. Tai reiškia, kad cinko trūkumas, kuris gali sumažinti uoslę, taip pat gali sumažinti libido. Cinkas ne tik veikia testosterono lygį, bet jo trūkumas gali sumažinti gebėjimą aptikti subtilias chemines medžiagas, kurios sukelia susijaudinimą.
Beje, cinko terapija šiek tiek skiriasi nuo kitų gydymo būdų dėl vienos esminės priežasties. Gydymas cinku gali pagerinti natūralų testosterono kiekį organizme, jei pacientui trūksta cinko. Jei jis pakankamai gauna su maistu, cinkas didesnio poveikio neturi.
Cinkas ir prostatos sveikata
Ar žinojote, kad būtent prostatos audinyje yra daugiausiai cinko, lyginant su visais kitais audiniais.
Gerybinis prostatos audinio išvešėjimas (padidėjusi prostata) diagnozuojamas maždaug pusei vyresnių nei 50-ies metų amžiaus vyrų.
Taigi koks cinko vaidmuo prostatos sveikatai?
Indian Journal of Urology publikuojamas tyrimas kuriame apžvelgiamasž cinko kiekį vyruose, kuriems anksčiau diagnozuota gerybinė prostatos hiperplazija.
Cinko lygis išmatuotas prostatos audinyje bei šlapime. Pateiktos
dvi išvados, parodančios ryšį tarp cinko ir pasidėjusios prostatos.
Pacientams su padidėjusia prostata cinko lygis buvo sumažėjęs 61 procentu.
o šlapime cinko buvo 20 proc daugiau nei sveikų triamųjų.
Prostatitas
Tai prostatos liaukos uždegimas, kurį dažniausiai sukelia bakterijos.
Atsiranda vyrams su padidėjusia prostata vyresniame amžiuje, bet fizinis stresas paveikia vis daugiau jaunš vyrų,.
Keletas tyrimų įrodė cinko naudą, valdant prostatitą.
Viena studija tyrė 120 vyrų, kuriems diagnozuotas chroniškas bakterinis prostatitas. Jie buvo suskirstyti į dvi grupes, vienai 3 mėn duotas placebo, kitai 220 mg cinko kasdien.
Po 12 savaičių rezultatai, parodė, kad suplementacija cinku ženkliai sumažino skausmą.
Tai reiškia, kad cinkas naudingas žmonėms su prostatitu ir mažina uždegimą.
Prostatos vėžys
Viena studija parodė, kad vyrai, kurie vartojo po 15 mg cinko, 66 proc.sumažėjo progresuojančio prostatos vėžio vystymasis.
Įdomu tai, kad vyrai, kurie serga prostatos vėžiu, turi didelį cinko deficitą prostatoje.
Yra nemažai tyrimų apie potencialią cinko rolę užkertant kelią prostato vėžiui ar mažinant jo vystymąsi.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7424038/
Cituoju: “Cinko, o vėliau ir citrato kiekio sumažėjimas yra būdingiausias prostatos vėžio požymis. Dėl svarbaus cinko, kaip apoptozės reguliatoriaus prostatos ląstelėse, vaidmens sumažėjimas yra tikėtina PCa priežastis, o ne pasekmė. Todėl vyresnio amžiaus žmonėms būtinas pakankamas cinko suvartojimas (…) Taigi, reikėtų pagalvoti apie tikslinį cinko papildymą papildais, pritaikytais vyresnio amžiaus žmonių poreikiams”.
MANO REKOMENDACIJA:
Farmacinio grynumo chelatintas cinkas. Įrodyta, kad amonorūgščių chelatai suteikia itin biologiškai prieinamą cinką, švelniau veikia organizmą, sumažindami virškinamojo trakto sudirginimo tikimybę.
Vienoje tabletėje – 15 mg švaraus, gerai absorbuojamo cinko.
Būkite sveiki, laimingi ir gyvenkite su cinkeliu!
Jūsų Nijolė